Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Değişim

Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Değişim ve gelişim yasaları evrenin her yerinde aynıdır. Bu, sanat içinde geçerlidir kuşkusuz. Kendini yenileyemeyen sanatçı yaradılışın yasalarında olduğu gibi, sanatın da gerisinde kalır. Sanatın dev adımlarla doludizgin sürdürdüğü koşuya katılım ancak değişim rüzgarlarının estiği noktada yer almakla olur. Sanatçı yeni söylemler üretirken bu rüzgarın itme gücünden gücüne güç katar.


Sanatı kolay görenlere, sanatın çilesini çekmiş olanların diliyle ulaşmak için gecesini gündüzüne katar sanatçı. Çiçeklerini serper, yeniden filizlenmesine özlem duyduğu kirlenmelerin karşısına; buket buket. Kucaklayan yapısı sanatı ve sanatçı olmanın getirdiği zorlukları sever.


Sanat zorlu bir yolculuktur. O yolda yalçın kayalıklar da vardır, engin denizler de. Kayalıklarda elleri parçalanmayan, bu uğurda birkaç damla olsun su yutmayan sanatçı, kokan çöplüğe benzer. Yanına yaklaşılmak istenmez. Döküntüler temizlenmelidir sanatta. Çünkü insan için olan hiçbir şeyde kirlenme bağışlanamaz. Sanat gelecek içindeki yerini belirlemede işte bunun için seçicidir ve bunun için sanat, sanatın içinden insan için doğar.