Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Pamuk İpliği

İnsan hayatının pamuk ipliğine bağlı olduğu doğruymuş meğer. Sancı başlayınca kalbimde, ne olduğunu anlayamadım bile. Çünkü hareket edemedim. Ellerim ve ayaklarım tamamen uyuşmuştu. Eşimin verdiği suyu bile içememişim.


Tuhaf bir şekilde hatırladığım üç tane çok güzel ambulans görevlisinin başımda durmadan bir şeyler yapmak için çırpınmalarıydı. Evet, ambulans görevlileri üç güzel kızdı sadece. Eh ben de hatırı sayılır irilikte bir hatun olduğumdan nasıl taşıyacaklarını sorup duruyormuşum durmadan. Sonunda da ayağa kalkmamam gerekirken, sedyeden doğrulup ambulansın basamaklarını çıktığımı hayal meyal hatırlıyorum.


Sevgili doktorum Nejat Sönmez özel bodrum hastanesinde bekliyordu. Gereken müdahalelerden sonra, İzmir Şifa hastanesinden randevu alındığını, anjiyo olmamla ilgili işlemler için gideceğimizi sonradan öğrendim.
Kalbime giden damarlardan en önemlisinin %95 inin tıkalı olduğunu da bilmiyordum o saatlerde. Diğer damarlardan biri çoook eskiden belki de çocukluğumdan tıkalıymış zaten. Kalp kasının beslenmesi için gerekli kan  için, doğa kendisine bir yöntem geliştirerek bir sürü kılcal damar geliştirmiş.


Anjiyo ve baloncuk gönderilmesi ile stend takılması aynı anda yapıldı. Doktorum, uzaylı gibi giyinmişti ve bilgisayarlı robotlar diye yorumladığım acayip dönme gücünde bir takım aletlerin altında gerçekleşti operasyonum.


Sonrası ise tam bir sabır sınavıydı. tam dört saat sağ kasıktaki 10cm. lik bir iğne ile tam 4 saat kımıldamadan yatmam gerekiyordu. Bununla da bitmiyordu tabii.4 saat sonra iğneyi çıkartıp, yarım saate yakın bastırıp sonra  iğne yerini çok sert bir aparatla kapattıktan sonra, üzerine m 3-4kg. Ağırlığında bir kum torbası koydular. Tam 6 saat, yanlış duymadınız tam altı saat yine o kum torbasıyla kımıldamadan yatmam gerekiyordu.


Bilsem içer miydim hiç o sigaraları...
6 saat sonra odadan içeri giren hemşireye cennetten gelen bir melek görmüş gibi minnetle bakıyordum.
Sonra öğrendim ki, bir saat sonra ancak sağ ya da sol yanıma dönebilecek,2,5-3 saat sonra da ayağa yavaş yavaş kalkabilecektim.


Lütfen sigara içmeyin sevgili dostlarım.
Hepinizi sevgi ile kucaklar sağlıklar dilerim.